higiena w gabinecie kosmetycznym

← powrót

Wiemy, że bakterie otaczają nas zewsząd. Wiemy też, że nasza skóra jest swoistym skafandrem chroniącym nas w dużym stopniu przed oddziaływaniem wielu nieprzychylnych nam drobnoustrojów. Wiemy, że tzw. naruszenie tkanki łącznej, czyli po prostu skaleczenie może doprowadzić do zakażenia. Rozdarty skafander traci swoje właściwości ochronne i nie jest w stanie ochronić organizmu przed bezpardonowym atakiem z zewnątrz.

 

Co za tym idzie jednorazowe rękawiczki ochronne są obowiązkiem w każdym gabinecie manicure! Są one barierą bezpieczeństwa zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich klientów. Należy pamiętać również o stosowaniu odpowiednich środków dezynfekujących, które dają gwarancję oczyszczenia skóry z bakterii, wirusów i grzybów.

 

Równie ważnym elementem decydującym o poziomie higieny w Twoim gabinecie jest używanie jednorazowych narzędzi i akcesoriów. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju wacikach, drewnianych patyczkach, tarkach do stóp, pilnikach, separatorach i formach do przedłużania paznokci. Każde z powyższych przedmiotów może zostać łatwo zainfekowane i zaleca się ich jednorazowe użycie.

To samo tyczy się wszelkich mat/folii/ włóknin, które używamy w celu zabezpieczenia określonej powierzchni (np. podłogi i fotela podczas zabiegu pedicure). Niedopuszczalnym jest ponowne używanie tych materiałów, gdyż może to doprowadzić do wielu nieprzyjemnych zarażeń, np. grzybicą.

 

Pamiętaj również, aby używać sprawdzonych i poleconych kosmetyków, o wysokiej jakości. Warto jest wydać kilka złotych więcej i postawić na gamę produktów, która nie uczuli i nie podrażni naszych klientów, a przede wszystkim nie spowoduje u nich niebezpiecznych reakcji - tak, jak często dzieje się w przypadku użycia kosmetyków chińskiej produkcji. Takie kosmetyki mogą zawierać substancje skrajnie trujące, a nawet rakotwórcze! Użycie ich może być dla Twojego klienta tragiczne w skutkach, dla Ciebie zaś - skończy się zszarganą opinią i pozwem sądowym.

Najważniejsze - sterylizacja

Po co mi autoklaw w gabinecie kosmetycznym? Często musimy odpowiadać na tak banalne pytania podczas rozmów z właścicielkami gabinetów kosmetycznych. Najprościej jest odpowiedzieć: Ponieważ wymagają tego przepisy dotyczące warunków prowadzenie tego typu praktyki. Jednak naszym zdaniem, to zdecydowanie za mało. Ważne jest uświadomienie sobie skali ryzyka zakażeń w gabinecie kosmetycznym.

 

Przez wiele lat sterylizacja narzędzi poprzez ich gotowanie lub traktowanie suchym, gorącym powietrzem były podstawowymi metodami dekontaminacji (czyli procesem zniszczenia lub usunięcia drobnoustrojów). Jednak sterylizacja suchym gorącym powietrzem ma liczne wady, takie jak wysoka temperatura, zła penetracja suchego powietrza, niejednorodność temperatur wewnątrz komory sterylizatora, stosunkowo długi czas trwania cyklu oraz bezpośredni, destruktywny wpływ na sterylizowane narzędzia.

 

Wspomnieć należy również, że bakterie również potrafią się chronić przed oddziaływaniem negatywnych dla nich czynników zewnętrznych. Nie mają jak człowiek skóry, ale coś znacznie skuteczniejszego, a mianowicie formę wegetatywną.  Tworząc endospory często zwane też przetrwalnikami, czyli swego rodzaju kapsuły ratunkowe.

 

W takiej formie potrafią przetrwać długi okres czasu w nawet skrajnie niekorzystnych warunkach. Kiedy jednak tylko warunki zmieniają się na optymalne dla rozwoju, bakteria natychmiast przechodzi do trybu rozwoju namnażając się w szybkim tempie. Możemy sobie zatem wyobrazić sytuację, w której w gabinecie kosmetycznym używany jest sterylizator na suche, gorące powietrze lub np. sterylizator kulkowy.

 

Klientka A jest (nieświadomym) nosicielem groźnych dla zdrowia bakterii. Poddaje się zabiegom kosmetycznym w trakcie, których wykorzystywane są różnego typu narzędzia, które mają bezpośredni kontakt z jej ciałem. Po zabiegu narzędzia są poddane dezynfekcji w środkach chemicznych, nieskutecznych wobec endospor. Następnie narzędzia poddane zostają sterylizacji jedynie za pomocą ciepła. Endospory pozostają nienaruszone.

 

Do gabinetu przychodzi matka trojga dzieci (klientka B) nie będąca nosicielem żadnych groźnych dla zdrowia kultur bakterii. Poddaje się zabiegom kosmetycznym, w których wykorzystane są narzędzia poprzednio użyte dla klientki A. Endospory trafiając na podatny grunt w postaci ciała klientki B zaczynają się szybko namnażać. Jeżeli klientka B zostanie skaleczona lub posiada wcześniejsze skaleczenia, namnażające się bakterie znajdą doskonały sposób na zainfekowanie jej organizmu. Klientka B wraca szczęśliwa do domu, aby zająć się swoją rodziną. Przytulić, pocałować…

 

Pracownicy gabinetu kosmetycznego mający również kontakt ze skażonymi narzędziami, nieświadomi niczego wracają do swoich domów, do bliskich.

 

Czy możemy temu zaradzić? Oczywiście możemy zrobić znacznie więcej, aby podobny scenariusz się nie ziścił. Ważną rolę odegrać w nim musi jednak autoklaw, czyli sterylizator wykorzystujący parę nasyconą jako nośnik wysokiej temperatury oraz wytwarzający wysokie nadciśnienie w komorze. Kombinacja tych czynników jest zabójcza dla większości bakterii oraz ich przetrwalników.

 

 

 

Zapraszamy na naszą stronę internetową, na której możesz znaleźć autoklawy i inne akcesoria do sterylizacji, które zostały stworzone z myślą o gabinetach takie jak Twój:

 

Oferta dla gabinetów kosmetycznych

sklep@autoklaw.pl

info@medbit.pl

skontaktuj się z nami

68 416 16 11

zadzwoń do nas

odwiedź nasze pozostałe strony